Anglikánska cirkev je rozdelená v názoroch na svätenie žien - Anglikánska synoda schválila svätenie žien za biskupky

19.07.2014 07:34

 

Synoda anglikánov v Yorku umožnila biskupské svätenia žien. Prvá biskupka by mohla byť vysvätená už začiatkom budúceho roku.

To, čo sa nepodarilo pred dvoma rokmi, bolo schválené tento pondelok. Na čele 44 anglikánskych diecéz v Anglicku budú čoskoro môcť stáť aj ženy.

Nejde o žiadne prekvapenie. Návrh, ktorý podporoval súčasný, aj bývalý canterburský arcibiskup, Rowan Williams a Justin Welby, neprešiel pred dvoma rokmi len veľmi tesne. Viaceré anglikánske provincie po celom svete pritom svätia ženy za biskupky už niekoľko rokov. Biskupka Katharine Jefferts Schori je dokonca od roku 2006 na čele americkej Episkopálnej cirkvi, ktorá tiež patrí do anglikánskeho spoločenstva.

Za návrh museli hlasovať dve tretiny členov každej z troch komôr synody. Hlasovanie dopadlo takto:

Komora biskupov: za – 37, proti – 2, zdržali sa – 1
Komora kňazov: za – 162, proti – 25, zdržali sa – 4
Komora laikov: za – 152, proti – 45, zdržali sa – 5
Celkový výsledok: za – 351, proti – 72, zdržali sa – 10

Zaujímavosťou je, že v roku 2012 získal návrh dvojtretinovú podporu v biskupskej, aj kňazskej komore. Medzi laikmi bola síce „za“ 132 členov, ale proti až 74. K dosiahnutiu dvojtretinovej väčšiny tak chýbalo šesť hlasov.


K téme:
 
Keďže anglikánske spoločenstvo je štátnym náboženstvom, návrh synody musí ešte schváliť parlament a následne kráľovná Alžbeta II. Keďže v roku 1992 potvrdila rozhodnutie synody o kňazskom svätení žien, ani teraz nikto nepochybuje o jej súhlasnom stanovisku. Posledné slovo bude mať generálna synoda, ktorá sa zíde v novembri. Prvá biskupka tak môže byť vysvätená už začiatkom budúceho roka.

Proti sväteniam žien ostro protestujú anglikánske spoločenstvá v Afrike, ktoré patria medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce. Odporcovia zdôrazňujú, že svätenie žien odporuje Biblii, aj tradícii. Na „čiernom kontinente“ pritom žije viac ako polovica z 80 miliónov anglikánov.
 
Imrich Gazda
 
Foto: episcopalchurch.org